• futo_21.jpg
 • futo_15.jpg
 • futo_22.jpg
 • futo_12.jpg
 • futo_10.jpg
 • futo_14.jpg
 • futo_23.jpg
 • futo_4.jpg
 • futo_1.jpg
 • futo_7.jpg
 • futo_13.jpg
 • futo_8.jpg
 • futo_9.jpg
 • futo_11.jpg
Szeretettel köszöntjük a Dunaharaszti Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola honlapján!
Mi már nagyon várjuk Karácsonyt!

8 nap

múlva kezdődik!

2018. december 15. szombat
Valér
07:3116:00

Holnap
Etelka, Aletta
napja lesz.
Ma:371
Tegnap:667
A héten:4276
A hónapban:11863
Összesen:584943

Újrahasznosítottunk – Avagy, kirándultunk a Humusz Házba

Múlt héten kirándulni voltunk a Humusz Házban. Busszal utaztunk, ami már önmagában is nagy élmény volt a gyerekeknek.  Osztályunkról - 2.b - tudni kell, hogy elsős koruk óta a környezetvédelem szellemében nevelkednek.  Nagyon fontos nálunk a környezettudatosság, a természet megismerése, tisztelete, szeretete. A gyerekeket nap, mint nap észrevétlenül is arra neveljük, mit tehetünk a hétköznapokban azért, hogy egy egészségesebb, élhetőbb Földön éljük életünket. Nálunk semmilyen ennivaló nem „landol” a kukában; az összes papírt külön gyűjtjük és az iskolai papírgyűjtéskor leadjuk az osztály nevében; az innivalót kulacsban hozzuk eldobható műanyag flakonok helyett; mindenki tisztában van a szelektív hulladékgyűjtés fontosságával; a karácsonyfánk csakis gyökeres lehet; a közelben lakó gyerekek gyalog, vagy biciklivel érkeznek autó helyett; a villany sosem ég feleslegesen... 

A Humusz Szövetség a környezetvédelem egyik fontos képviselője. Céljuk, hogy a fenntartható termelés és fogyasztás napi gyakorlattá váljon. Azért dolgoznak, hogy rendelkezésre álljon az ehhez szükséges ismeret és akarat, illetve kialakuljon a szükséges társadalmi, környezeti, gazdasági feltételrendszer.

Mindezek megvalósulása érdekében, többek közt színes programokat rendeznek gyerekek részére. A Ház Budapesten, a város közepén egy gyönyörű kertben található.

A foglalkozás során játékokon keresztül ismerkedhettek meg a gyerekek a környezetet fenyegető veszélyekkel, problémákkal, az újrahasznosítás fontosságával, megvalósulhatóságával a hétköznapokban, a szelektív szemétgyűjtéssel. Megtanulták, hogyan tudjuk csökkenteni a háztartásokban keletkező hulladékokat. A kézműveskedés sem maradt el, mindenki készített magának újrahasznosított pénztárcát. Ehhez csak egy kiürült gyümölcslé dobozára, egy kis szigetelőszalagra, tépőzárra és némi kézügyességre volt szükség.

Dióhéjban a játékokról:

Mindenki kapott egy lapot tele kérdésekkel – Szelektíven gyűjtöd a szemetet? Zuhanyozni szoktál?... – Egymást kellett kérdezni, aki igennel válaszolt, attól egy aláírást kellett kérni. A cél minél több aláírás begyűjtése volt. Különféle hulladékokat kaptak a gyerekek – tejes zacskó, használt elem...- , ezeket a megfelelő kukába, vagy mellé kellett tenniük attól függően, hogy tudnák-e még újrahasznosítani azokat, vagy sem. Képeket néztünk bajba jutott állatokról, akik az emberek gondatlansága, felelőtlensége miatt kerültek kiszolgáltatott helyzetbe. És a legnépszerűbb: újrahasznosított pénztárca készítése tetrapack dobozból.

Néhány idézet a gyerekektől:

„Azért éreztem jól magam, mert megtanultam, hogy meg kell nézni mit dobunk ki. Az tetszett a legjobban, amikor megnéztük, hogy mit rakjunk a kukába és mit nem.” Katica

„Azért éreztem jól magam, mert jókat játszottunk. Az tetszett a legjobban, amikor pénztárcát csináltunk.” Beni

„Azért éreztem jól magam, mert nagyon érdekes volt. Az tetszett a legjobban, amikor pénztárcát készítettünk.” Sára

„Azért éreztem jól magam, mert sokat tanultam. Az tetszett a legjobban, amikor pénztárcát készítettünk.” Julcsi

„Azért éreztem jól magam, mert a fákon ülve ettünk. Az tetszett a legjobban, amikor be kellett dobni a kukákba a szemetet.” Zeke

Azért éreztem jól magam, mert megtanultam, hogy vigyázzak a környezetre. Az tetszett a legjobban, amikor pénztárcát csináltunk.” Lili

„Azért éreztem jól magam, mert szeretem a természetet. Az tetszett a legjobban, amikor újrahasznosított pénztárcát készítettünk.” Béci

„Azért éreztem jól magam, mert sok mindent megtanultam, hogy ne szennyezzem a környezetet. Az tetszett a legjobban, amikor pénztárcát csináltunk.” Timi

„Azért éreztem jól magam, mert a környezetről beszélgettünk. Az tetszett a legjobban, amikor dobáltuk a szemeteket a kukákba.” Balázs

„Azért éreztem jól magam, mert tanultunk újrahasznosítani. Az tetszett a legjobban, amikor csináltunk pénztárcát. K. Jázmin

„Azért éreztem jól magam, mert jó volt, mikor játszottunk. Az tetszett a legjobban, amikor pénztárcát készítettünk.” Blanka

„Azért éreztem jól magam, mert megtanultuk hogyan kell szelektíven gyűjteni a szemetet. Az tetszett a legjobban, amikor pénztárcát csináltunk.” Ajsa

„Azért éreztem jól magam, mert az egész osztály ott volt és nem volt veszekedés. Az tetszett a legjobban, amikor együtt ettünk az osztállyal az udvaron.” Dóri

„Azért éreztem jól magam, mert tanultuk a környezet védését. Az tetszett a legjobban, amikor utaztunk.” Máté

Mindenki élvezte az alkotást, a játékokat és a tanulást. Nagyon jól éreztük magunkat, a gyerekek annyira elfáradtak,  hogy este még a mamuszt is HUMUSZ-nak mondták.